Atopijski dermatitis je vrlo česta, kronična kožna bolest kod odraslih, djece i dojenčadi. Koža lica i tijela vrlo je suha i sklona iritacijama. Ova bolest uglavnom ima dvije faze, aktivnu (poznata i pod nazivom "akutna") i neaktivnu fazu. Važno je da osobe sklone atopijskom dermatitisu zaštite kožu tijekom neaktivne faze kako bi razdoblja između aktivnih faza bila što dulja.
Znakovi i simptomi
Što je atopijski dermatitis?
Atopijski dermatitis ili atopijski ekcem neprenosiva je i kronična bolest pri čemu je koža lica i/ili tijela kontinuirano suha, sklona iritacijama i svrbežu. Drugim riječima, radi se o upalnoj bolesti od koje se sve češće obolijeva, posebno u zapadnom svijetu. Od nje obolijeva 10% svjetske populacije (između 10-20% djece i 2-5% odraslih), a učestalost pojave te bolesti je u posljednjih 30 godina porasla za 200-300%.
Kod male djece i dojenčadi, najugroženije područje kože je lice premda se, kako rastu, osip može proširiti na cijelo tijelo. Atopijski dermatitis na licu pogađa sve dobne skupine i najčešće se manifestira kao suhe i ljuskaste mrlje na tjemenu, čelu, području oko očiju i iza ušiju. Također se često pojavljuje i na obrazima, posebno kod dojenčadi.
Simptomi su različiti i ovise o osobi, godišnjem dobu pa čak i danu. Oboljeli se žale na dvije različite faze atopičnosti kože – fazu u kojoj simptomi nisu vidljivi („u intervalima“) i akutnu („izbijanje simptoma“)
U akutnoj fazi oboljeli pate od laganog do intenzivnog svrbeža, a njihova koža poprima boju u rasponu od crvene do tamnocrvene, postaje pahuljasta, neravnomjerna i natečena te se javlja bol, čak i blago krvarenje.
Tijekom faze bez vidljivih smetnji, simptomi su suha do vrlo suha, lagano pahuljasta koža sklona iritaciji (ne bolest, već stanje koje je poznato i pod nazivom kseroza), a na ranjivom području mogu se javiti i male napukline.
Kao i problemi koje uzrokuje iritacija kože, atopijski dermatitis može dovesti do daljnjih fizičkih i psiholoških problema kao što su nedostatak sna, diskriminacija, stres i opći nedostatak samopouzdanja - posebno u slučaju atopijskog dermatitisa na licu. Kao posljedica toga, oboljeli često prilagođavaju svoj način života i mijenjaju način na koji se odijevaju, način prehrane, izbor šminke i aktivnosti kojima se bave. Ako oboljeli osjete da simptomi utječu na njihov izgled, to može utjecati i na njihove odnose s drugim ljudima.
Možda patite od atopijskog dermatitisa ako...
- Vaša koža je suha i sklona crvenilu te, za razliku od suhe i vrlo suhe kože, to stanje nije izlječivo već se samo može ublažiti.
- Vaša koža sklona je perutanju, zadebljanju i pucanju. Koža jako svrbi i sklona je crvenilu i upalama. Takvo stanje ne uzrokuje samo nedostatna vlažnost kože, već i poremećaj u metabolizmu masnih kiselina koji vodi do slabljenja zaštitne funkcije kože.
- Na vašoj koži pojavljuju se simptomi atopijskog dermatitisa.
Ako niste sigurni da vaši simptomi odgovaraju ovoj bolesti, obratite se svom liječniku ili dermatologu.
Uzroci i okidači
Mogući uzroci i okidači za nastanak atopijskog dermatitisa
Nije dokazano da postoji jedan izričit uzrok atopijskog dermatitisa. Također, nažalost, nema ni lijeka. Međutim, izbjegavanje okidača i svakodnevna proaktivna intenzivna njega može produljiti faze zdravog izgleda atopične kože, dok akutno liječenje omogućuje brzo olakšanje i oporavak od simptoma akutne faze
Postoji velik broj teorija o genetičkim i okolišnim čimbenicima kojima se objašnjava zašto se kod nekih osoba javlja atopijski dermatitis a kod drugih ne. Među tim su teorijama:
- Genetika. Atopijski dermatitis je najčešći oblik ekcema i usko je povezan s astmom i peludnom groznicom.
Ako oba roditelja pate od atopijskog dermatitisa, mogućnost da će njihovo dijete naslijediti tu bolest raste na 60-80%.
- Klima/Zagađenje. Čini se kako život u razvijenoj zemlji, gradu (posebno s visokom razinom onečišćenja) ili hladna klima povećava rizik obolijevanja od atopijskog dermatitisa. Na primjer, djeca jamajčanskog podrijetla u Londonu imaju dva puta veću mogućnost obolijevanja od atopijskog dermatitisa od djece koja žive na Jamajci.
- Spol. Žene su nešto sklonije atopijskom dermatitisu od muškaraca.
- Dob majke pri rođenju djeteta. Što je majka starija, raste mogućnost da će dijete oboljeti od atopijskog dermatitisa.
Postoje četiri patogenetska uzročnika atopijskog dermatitisa:
1. Nasljedni manjak filagrina; manjak prirodnih čimbenika za zadržavanje vlažnosti (NMF) kao što su aminokiseline.
2. Poremećaj u metabolizmu epidermalnih lipida (ceramidi, kolesterol i slobodne masne kiseline) te poremećaji u stvaranju zaštitnog sloja lipida.
Manjak filagrina i aminokiselina te poremećaji u lipidima dovode do suhe kože sa smanjenom zaštitnom funkcijom. Time se otvara prostor za lakše prodiranje slijedećih uzročnika u kožu:
3. Razmnožavanja bakterija (Staphylococcus aureus) i izlučivanje superantigena.
4. Utjecaja iz okoline (nadražujuća sredstva, alergeni, onečišćenje).
Na suhoj i iritiranoj koži doći će do upale i svrbeža. Stalan svrbež može izazivati neprestano češanje. To dovodi do poremećaja u zaštitnom sloju kože, što rezultira nastankom vlažnog okruženja u kojem se bakterije razmnožavaju. S druge strane, to uzrokuje iritacije, češanje i upale. I tako se začarani krug atopijskog dermatitisa nastavlja (vidi sliku).
Čimbenici koji na to utječu
Ostali čimbenici koji utječu na atopijski dermatitis
Postoje i drugi čimbenici koji mogu pogoršati postojeće simptome, premda se mogu razlikovati od osobe do osobe. Među njima su:
- određena hrana i piće (posebno mliječni proizvodi, orašasti plodovi, školjkaši i alkohol)
- alergeni (kućne grinje, pelud i/ili prašina)
- formaldehidi
- sredstva za pranje
- stres
- nesanica
- znoj
- dim cigarete
Rješenja
Kontroliranje simptoma atopijskog dermatitisa
Premda nema "lijeka" za atopijski dermatitis, simptomi se mogu ublažiti upornom i redovitom njegom.
Emolijensi
Emolijensi (također poznati i kao hidratantni pripravci) ključni su u njezi kože i trebalo bi ih koristiti svakodnevno, bez obzira na to nalaze li se oboljeli trenutno u akutnoj fazi bolesti ili fazi bez simptoma. Među njima su losioni, kreme za lice, masti i dodaci za kupanje i tuširanje koji maste kožu i pomažu joj da ostane podatna, vlažna i zaštićena od iritacija. Također, pomažu u prevenciji svrbeža i smanjuju učestalost upala.
Uloga emolijensa jest sprječavanje izbijanja simptoma atopijskog dermatitisa, a time podrazumijevamo osnovnu njegu.
Kod atopijskog dermatitisa na licu posebno je važno da ovlaživači postanu dijelom svakodnevne rutine njege lica.
Ključni sastojci emolijensa su:
- Omega-6 masne kiseline iz ulja noćurka i ulja sjemenki grožđa koji njeguju i hrane zahvaćenu kožu i obnavljaju njen prirodni zaštitni sloj.
- Licochalcon A (ekstrakt korijena sladića) - prirodni protuupalni antioksidans koji ublažava crvenilo i smiruje upalu.
Dermatološki tretmani
Medicinski preparati, kao što su topikalne masti (koje obično sadržavaju hidrokortizon), djeluju na simptome upale i pomažu u smirivanju upala i svrbeža.
Kortikosteroidi su vrlo učinkoviti i brzo djeluju te ublažavaju svrbež u slučaju jake upale. Međutim, to nije dugoročno rješenje jer dulja uporaba može imati negativne nuspojave. Također, nije ih moguće se koristiti na većoj površini kože te s redovitom uporabom gube na učinkovitosti.
Svakodnevna rutina njege za atopijski dermatitis na licu
- Niske temperature pomažu jer znojenje uzrokuje iritaciju i svrbež, posebice tijekom noći.
- Preparate za osnovnu njegu najbolje je čuvati u hladnjaku jer nanošenje ohlađenih krema i losiona dodatno ublažava svrbež.
- Dopušteno je nanošenje šminke, ali potrebno je koristiti preparate za osjetljivu kožu.
- Vođenje dnevnika prehrane može pomoći u praćenju simptoma pri konzumaciji određene hrane ili pića
- Godišnji odmor u mjestima poznatim po klimatskoj terapiji, poput Sjevernog mora, Atlantika, Mrtvog mora, Mediterana ili visokih planinskih područja također može pomoći.
- Vježbe opuštanja, poput joge i meditacije mogu pomoći u ublažavanju stresa - jednog od čimbenika koji utječe na nastanak atopijskog dermatitisa na licu.
- Kad se pojavi svrbež, umjesto češkanja bolje je nježno potapkati kožu. Tapkanje umiruje kožu, a da je pritom ne oštećuje. Nakon tuširanja, nježno potapkajte kožu ručnikom te odmah nanesite kremu ili losion.
- Održavajte dječje noktiće kratkima kako biste izbjegli infekcije koje nastaju zbog češkanja.
- Izbjegavajte mehaničke iritacije nastale, primjerice, korištenjem hrapavih spužvica za tuširanje.
Ako niste sigurni kako postupiti s Vašim simptomima, obratite se svom liječniku ili dermatologu.