O aknama općenito – Simptomi, uzroci i rješenja

0 min čitanja
Prikaži više

Acne vulgaris najčešća je kožna bolest u industrijskim zemljama. Obično počinje tijekom puberteta, u skladu s hormonalnim promjenama te može potrajati i u odrasloj dobi. Kod otprilike 80-90% mladih osoba pojavit će se određeni stupanj nepravilnosti i 20-30% njih potražit će liječničku pomoć. Također, sve je veći broj odraslih osoba, posebice žena, kod kojih se akne javljaju u kasnijem životu.

Korisne savjete koji će poboljšati stanje masne i aknama sklone kože otkrit će vam Vesna Lamer, dr. med., spec. dermatolog i venerolog.

 

Znakovi i simptomi

Što su akne?

Akne na licu
Akne: što se događa u koži.

S pojavom akni, koža postaje masna i otvoreni i zatvoreni komedoni (crni i bijeli) pojavljuju se na licu, a često i na vratu, ramenima, prsima te leđima. Kod blagih i ozbiljnijih pojavnih oblika akni, koža postaje crvena te se razvijaju upaljene papule i pustule. Akne mogu djelovati uznemirujuće te mogu dovesti do postupalne hiperpigmentacije (PIH) i/ili dugotrajnih ožiljaka.

Postupalna hiperpigmentacija je područje na kojem je došlo do diskoloracije na koži te predstavlja reakciju kože na upalu kao što su akne ili ekcem, posebice kod osoba tamnije puti. Može izblijedjeti s vremenom, ali dermatološki tretmani i antipigmentacijski tretmani mogu u tome pomoći.

Saznajte više o hiperpigmentaciji.

blage akne na licu

1. Blage akne, također poznate kao acne comedonica.

Više teksta
umjerene akne na licu

2. Umjerene akne, također poznate kao acne papulopustulosa.

Više teksta
ozbiljne akne na osobi

3. Ozbiljan oblik akni, također poznate kao acne conglobata.

Više teksta

Četiri ključna čimbenika koji utječu na nastajanje akni:

seboreja u slojevima kože
Seboreja.
hiperkeratoza u slojevima kože
Hiperkeratoza
mikrobi u slojevima kože
Naseljavanje mikroba.
upala u slojevima kože
Upala.

1. Seboreja
Seboreja predstavlja pojačano lučenje sebuma. Fiziološki, žlijezde lojnice izlučuju masnu tvar poznatu kao sebum koja masti kosu i kožu.

Određeni problemi kao što su hormoni, klima, neki lijekovi i genetika mogu potaknuti lučenje sebuma.

Poremećaji u izlučivanju sebuma također mogu potaknuti seboroični dermatitis, često upalno kožno oboljenje koje uzrokuje pojavu bijelih do žućkastih ljuskica na masnijim područjima, poput vlasišta ili ušiju. Pročitajte više u članku Seboroični dermatitis

2. Hiperkeratoza 
Hiperkeratoza (ili hiperkeratinizacija) je zadebljanje vanjskog sloja kože (stratum corneum). Neredovito uklanjanje mrtvih, orožnjelih kožnih stanica (korneocita) začepljuje kanaliće žlijezda lojnica i ometa ili prekida oslobađanje sebuma.

Kada koža proizvede prekomjernu količinu sebuma (seboreja), a mrtve stanice ostanu u dodiru s kožom (hiperkeratza), mogu se ugraditi u folikul dlake i formirati mekani čvorić. Čvorić može prouzrokovati bubrenje folikula lojne žlijezde i stvaranje zatvorenog komedona (bijelog mitesera) ili, ako je čvorić blizu površine kože, otvorenog komedona (crnog mitesera).

3. Naseljavanje mikroba
Bakterije koje inače žive na koži i ne uzrokuju štetu (propionibacteria) razvijaju se i mogu se nastaniti na začepljenim folikuluima i uzrokovati papule, pustule, nodule ili ciste.

4. Upala
Posljedica začepljenih folikula je zacrvenjena i upaljena koža. U težim slučajevima akni, folikul bubri u kasnoj fazi upale. Lipidi, masne kiseline, korneociti, bakterije i fragmenti stanica ispuštaju se te uzrokuju dugotrajne i duboke upale u okolnom tkivu.

Ako postoji sumnja o tome jesu li simptomi povezani s aknama ili ne, kožni test može odgovoriti na to pitanje. Osim toga, uvijek je dobro zatražiti dermatološki savjet kod liječnika ili drugog specijalista za kožna stanja.

Uzroci i okidači

Glavni uzroci i okidači za nastanak akni

akne
Akne mogu dovesti do emotivnih problema, stoga je važno zatražiti savjet dermatologa u ranoj fazi pojavljivanja njihova pojavljivanja.
prikaz bakterija
Obično bezopasne bakterije koje uzrokuju akne (Propionibacterium acnes), mogu se početi razmnožavati zbog prekomjerne proizvodnje sebuma.

Hormoni ponajviše utječu na nastanak akni, stoga se one najčešće pojavljuju kod tinejdžera (iako se mogu pojaviti kod osoba svih dobi). Povećano stvaranje androgena i kod mladića i kod djevojaka u pubertetu uzrokuje povećanu proizvodnju sebuma koja premašuje potrebe kože. 
Osim toga, količina cirkulirajućih hormona kao i povećana osjetljivost žlijezda lojnica važna je za nastanak akni.

Većina slučajeva akni nestaju sami od sebe nakon puberteta. Međutim, potrebno je primijeniti učinkovite tretmane kako bi se spriječilo nastajanje dugotrajnih ožiljaka

Žlijezde lojnice posebno su osjetljive na hormone tako da se akne kod odraslih mogu pojaviti kod žena koje pate od hormonalnih stanja poput sindroma policističnih jajnika. Također, psihološki stres može biti okidač za nastanak akni kod odraslih žena.

Bakterije. Kod osoba s kožom sklonom aknama, pretjerana proizvodnja sebuma stvara idealno okruženje pri čemu može doći do razmnožavanja obično bezopasnih bakterija (Propionibacterium acnes). One uzrokuje upalu i nastajanje crvenih ili gnojnih prištića.

Suprotno mitovima u koje nas se uvjerava, poput onih kako su osobe koje pate od akni nesklone održavanju higijene, pretjerano čišćenje agresivnim preparatima zapravo dodatno nadražuje kožu te također može dovesti do pojave akni.

Gene se također smatra jednim od čimbenika koji utječu na nastajanje akni. Stoga, ako su oba roditelja imala akne, veća je vjerojatnost da će se oboljenje pojaviti i kod njihova djeteta.

Ako su jedan ili oba roditelja imala akne u odrasloj dobi, i kod njihovog potomka javlja se veća mogućnost pojavljivanja akni u odrasloj dobi.

Uvijek obavijestite svog liječnika o lijekovima koje trenutno uzimate prilikom savjetovanja o kožnom oboljenju.

Lijekovi. Neki lijekovi, poput steroida i litija, poznati su kao uzročnici akni kod nekih osoba.

Oko akni šire se brojni mitovi, od kojih mnogi nepravedno “okrivljavaju” oboljelog – poput onih da akne uzrokuje nečista koža, slaba higijena ili loša prehrana te da su akne prenosive. Osim što su neistiniti, takvi mitovi mogu prouzrokovati nepotreban stres oboljelih koji možda već ionako pate od lošeg samopouzdanja. Dermatolozi su posebno educirani za razdvajanje činjenica od fikcije.

Pročitajte više o terapiji lijekovima za liječenje akni
Pročitajte više o liječenju akni bez primjene lijekova

Čimbenici koji pridonose nastanku akni

Glavni čimbenici koji pridonose nastanku akni

akne i prehrana
Konzumacija slatkiša koji sadržavaju šećer može pogoršati simptome akni.

Premda ne uzrokuju akne, neki čimbenici dokazano pogoršavaju simptome: 

  • prehrana koja obiluje određenim ugljikohidratima (mnogo šećera i bijelog brašna)
  • prekomjerna konzumacija kravljeg mlijeka i mliječnih proizvoda (uz iznimku sira)
  • pušenje cigareta 
  • šminka koja začepljuje pore
  • komedogeni proizvodi za njegu kože

Saznaj koja je šminka idealna za kožu sklonu aknama u članku Akne i šminka - Kako da izaberem i nanesem šminku na kožu sklonu nepravilnostima?

Važno je zatražiti savjet dermatologa u ranim fazama nastanka akni, čak i kada su simptomi blagi, jer djelotvorno liječenje može spriječiti pogoršanje oboljenja i posljedice poput ožiljaka.

Eucerin DermoPure liniju njege
Za svaki kožni problem, ključno je slijediti svakodnevnu rutinu njege uz primjerene preparate.

Također, potrebno je slijediti neka opća pravila:
  •    Koristite mlaku vodu i primjeren preparat za čišćenje (prevruća ili prehladna temperatura može pogoršati akne).
  •    Pustite da prištići prirodno zacijele (istiskivanje može pogoršati situaciju i dovesti do ožiljaka).
  •    Primjenjujte samo nekomedogene proizvode za njegu kože.
  •    Koristite nekomedogenu šminku.
  •    Uklonite šminku na kraju svakoga dana.

Rješenja

Tretiranje simptoma kože sklone aknama

Premda za nečistu kožu i kožu sklonu aknama nema ‘lijeka’, terapije lijekovima i terapije bez primjene lijekova mogu biti vrlo djelotvorne u sprječavanju nastanka novih prištića i ožiljaka.

Ovisno o težini stanja nečiste i aknama sklone kože, oboljeli mogu uspostaviti rutinu čišćenja, toniranja i njege uz preparate Eucerin DermoPure linije te im liječnik može propisati terapiju lijekovima kao što su retinoidi ili oralni antibiotici ili kombinaciju oba pristupa. Neke terapije lijekovima dokazano imaju nuspojavu dehidracije te se njihovo djelovanje može unaprijediti dodatnom hidratantnom njegom.

Dnevna rutina njege također bi trebala uključivati posebno prilagođenu kremu za zaštitu od sunca, formuliranu za masnu kožu i kožu sklonu aknama kao što je Eucerin Oil Control Dry Touch gel-krema SPF 30 te SPF 50+ Osim filtriranja štetnih UVA i UVB zraka, pružaju biološku staničnu zaštitu i jedinstvenu tehnologiju za kontrolu masnoće s L-karnitinom koji regulira lučenje sebuma i pigmentima koji upijaju lipide. Saznajte više u članku Pomaže li sunce aknama ili ih pogoršava?.

Vrijednosti našeg brenda

Pioniri u njezi kože

Pružamo holistički dermo-kozmetički pristup kako bismo zaštitili vašu kožu, održali ju zdravom i sjajnom.

Preporuke dermatologa

Surađujemo s vodećim partnerima - dermatolozima i ljekarnicima diljem svijeta na stvaranju inovativnih i učinkovitih preparata za njegu kože kojima mogu vjerovati i preporučiti.

Posvećenost inovacijama

Više od 100 godina, posvetili smo se istraživanju i inovacijama na području znanosti o koži. Vjerujemo u stvaranje aktivnih sastojaka i umirujućih formula s visokom podnošljivošću koje vam pomažu da kvalitetnije živite svoj život iz dana u dan.